KÖR FARE

kör fare ilaçlama

Kör fareler insanların evlerinde değil de ekinlerinin arasında sıklıkla bulunan farelerdir. Kör fareler tamamen toprak altında yaşarlar ve gözleri derilerinin altına çekilmiş bir durumdadır. Tarla ve ekinlerin bulunduğu alanlarda toprakların diplerinde yuva yaparlar ve yumru gövdeli ekinleri yumrularını ve ekinlerin taze köklerini kemirerek yerler. Kör fareler sürekli toprağın altında oldukları için derileri çok hassas ve incedir. Bu bakımdan gündüzleri pek yüzeye çıkmazlar yani gün ışığını ve güneşi sevmezler. Daha çok beslenmesini gece yaparlar ve geceleri tarla yüzeyine çıkıp beslenirler.

 Kör fareler gündüzleri tarlalarda yuvasının üstüne toprak atıp dip kısmında dinlenirler. Kör fareler insanlara iki farklı şekilde zarar verir.


  1. insanların besinlerini yerler ve besinleri kullanılmaz hale getirirler.
  2. Kör fareler tarlalarda büyük oluklar açığı için ekinlerin sulanmasında büyük sıkıntılara sebep verir ve su alamayan ekinlerin kurumasına neden olurlar.

Kör fareyle mücadele için mutlaka ilaçlama şirketlerinden bilgi ve destek alın. Aksine kullanılan yanlış ilaç bitkilerin kurumasına neden olur.