İLAÇLAMA TÜRLERİ

fare ilaçlama

Haşere ve kemirgenlerden kurtulmak için uygulanan böcek ve fare ilaçlama işlemlerinde farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Ağırlıklı olarak sıvı ilaçlar ile haşere mücadelesi yapıldığı gibi; kullanılacak ilaçlama yöntemi ortamın şartlarına ve haşere türüne bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra uygulamayı yapacak olan firmanın sahip olduğu tecrübe ve profesyonellik ile zararlıları yok etme konusunda belirlediği yöntemler de oldukça önemlidir. Dolayısıyla haşereler üzerinde etkili olan ilaçlama türleri; yeterli düzeyde uygulanmadığında da, ortamdaki zararlıları yok etmede başarılı olamayacaktır

Sıvı ilaçlama Yöntemi Pire, sinek, fare, hamam böceği gibi farklı haşere türleri üzerinde etki gösteren bir yöntem olan sıvı ilaçlama, aynı zamanda en sık kullanılan haşere ilaçlama tekniğidir. Tüm zararlılar üzerinde etkili olma niteliğine sahip olan sıvı ilaçlar farklı yöntem ve teknikler ile uygulanabilmektedir.

1.Püskürtme Tekniği Sıvı ilaçların özel makineler yardımıyla uygulanması sonucunda gerçekleştirilen püskürtme tekniği özellikle hastane, fırın, restoran, yurt gibi alanlarda sık uygulanmaktadır. Hamam böceği, pire, fare, akrep gibi zararlılara karşı etkili olan bu yöntemde, uygulamada kullanılan ilaçların kalitesi de büyük rol oynar. Etkisi yüksek olmayan ilaçların kullanılması, ciddi sorunlar yaratabileceği gibi, haşere ve kemirgenlerin yok olmasını da sağlayamayacaktır. Bu nedenle yalnızca Sağlık Bakanlığından onaylı olan ve profesyonel ilaçlama kıstasları doğrultusunda uygulama yapan haşere ilaçlama firmaları tarafından püskürtme tekniği ile yapılan uygulamalar için hizmet alınmalıdır. Bireysel olarak yapılacak işlemler, haşereleri yok edememekle birlikte, maddi hasar da oluşturacağından, amatör tekniklerin denenmemesi, hem açık hem de kapalı mekanlar için, son derece önemlidir. Özellikle fare ilaçlama uygulamalarında kullanılan basit yöntemler, farenin sıkışıp kalmasına yol açabileceği gibi, uzun süre geçmeyen bir kokuya da neden olacaktır. NOT: Püskürtme tekniği fare ile mücadele için sıklıkla kullanılır. Özellikle restoran ve cafe gibi alanlarda kullanılan bu yöntem, fare istasyonu ile de aynı anda kullanılabilmektedir.

2.Buharlama Tekniği Haşereleri yok etmek için en fazla kullanılan yöntemlerin başında buharlama tekniği gelir. Tüm haşere türlerine karşı yapılabilen buharlama tekniği kokulu veya kokusuz biçimde yapılabildiği gibi açık alanlarda da sıklıkla uygulanabilmektedir. Bahçe, sera, bina dışı gibi haşerelerin sık görüldüğü alanlarda yoğun olarak yapılabilen buharlama tekniği; daire, iş yeri, fabrika gibi alanlar için de yapılabilmektedir. Haşereler ile mücadele alanında en sık kullanılan böcek ve fare ilaçlama yöntemi olan buharlama tekniği; detaylı ve dikkatli şekilde uygulanmadığı sürece, faydadan ziyade zarara yol açacağından bu işlem için uzman ilaçlama firmaları tarafından destek almak gereklidir. • Buharlama tekniği ile ilaçlama yapıldıktan sonra, ortamın belirli bir süre kapalı tutulması gereklidir. Bu uygulamanın nedeni, kullanılan ilaçların alana daha iyi bir şekilde nüfuz edebilmesini sağlamaktır.
• Haşere ya da kemirgen ilaçlama işleminden sonra, kapalı alanların iyi bir şekilde havalandırılması ve belirli bir süre bu alanlarda detaylı şekilde temizlik yapılmaması gereklidir. NOT: Buharlama yöntemi kullanılarak yapılan sıvı ilaçlama, fare ile mücadele için de sıklıkla kullanılır. Ancak fare akciğer solunumu yaptığından kokusuz ilaçlar fareyi yok etmeye yaramaz. Bu nedenle fare ilaçlama işlemlerinde kokulu sıvı ilaç kullanılması şarttır.

Fare İstasyonu

Kemirgenler ile mücadele için sık kullanılan yöntemlerden biri de fare istasyonlarıdır. Sıvı ilaçlar ile birlikte de uygulanabilen fare istasyonları, kemirgenlerin kısa sürede yok edilmesini sağlamaktadır. Özellikle fabrika, hastane, iş yeri gibi nispeten büyük alanlarda sık kullanılan bu yöntem fare ile mücadele konusunda büyük yarar sağlamaktadır. İçerisinde özel fare ilaçları bulunan ve kemirgenlerin kısa sürede yok edilmesini sağlayan istasyonlar, fare ilaçlama işlemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Evcil hayvanların ve çocukların ilaçlara erişmesini engelleyen ve farelerin girebileceği büyüklükte aralığa sahip olan istasyon ile fare ilaçlama yapan şirketimiz, garanti sağlamaktadır.