FARE HAKKINDA

fare ilaçlama

Yeryüzünün her kıtasında yaşayan kemirgen bir hayvandır. Yapı ve şekilleri türüne ve yaşadığı ortama bağlı olarak değişir. Farelerin türleri kendi aralarında farklı şekillere sahip olsalar da genel özelikleri hep aynıdır. Fareler sıcak havayı daha çok severler. Sıcak havalarda aktif olup doğal ortamdan beslenirler ve çok nadir görünürler. Fakat soğuk havalarda pasif olup yuvalarına çekilirler.
Kış aylarında yiyecek bulamayan fareler besin bulmak için sıcak olan insan ve hayvan yuvalarına akın ederler ve bu esnada daha çok görünürler.

Farelerin vücudu baş, gövde, kuyruk olmak üzere üç farklı kısımdan oluşur. Baş kısmında türüne bağlı olarak farklı büyüklükte 2 adet göz 2 adet kulak bulunur. Başın uç kısmında koku almasını sağlayan burunları ve hemen altında çok güçlü olan ağız yapıları vardır. Ağız ile burun arasında çok sert kıllardan oluşan bıyıkları bulunur.
Farelerin bedenleri ve kuyruklarının büyüklüğü de kendi türleri arasında değişir. Bazı farelerde kuyruklar kısa olurken bazılarında ise kuyruk bedenin 2 katı kadardır. Farelerin vücut yapıları farklıdır ve bedenin üst kısmı tüylerle kaplıdır. Farelerin renkleri de türlerine ve yaşadığı yerlere bağlı olarak değişir. Genel olarak fareler siyah, gri, boz, beyaz, kahverengi vb birçok renkte olabilirler.  
Farelerin bedenin alt kısmında 4 adet ayak bulunur bu ayaklar sayesinde çok hızlı koşarlar ve hareket ederler. Farelerin ayakuçlarında parmakları var ve her parmağın uç kısmında sert tırnakları bulunur. Bu özeliğinden dolayı fareler çok yüksek yerlere rahatlıkla tırmanırlar.
Ayak yapıları bazı fare türlerinde farklı olup hareket etme şeklini değiştirmiştir. Tıpkı kanguru faresinde olduğu gibi, kanguru şeklinde zıplayarak hareket ederler. Farelerin kulak yapısı çok hassas olup en ufak titreşimleri dahi algılarlar.
Farelerin ağız yapısı ve dişleri çok güçlüdür. Dişlerindeki özellik hiçbir canlıda bulunmaz. Farelerin dişleri çok sağlam bir yapıya sahip ve en sert mermerleri dahi kemirip delebilirler. Fareler sert zeminleri kemirirken dişleri aşınıp körelmesi gerekirken dişler hemen kendini yeniler ve herhangi bir şekilde dişlerde erime olmaz.
Farelerin boyları türlerine bağlı olarak değişir. Ev ve fındık fareleri birkaç cm iken lağım ve çatı fareleri ise daha büyük olup bazıları 30cm kadar olabilmektedir.

Fareler besin olarak önüne çıkan her türlü maddeyi kemirirler ve yerler. Besin olarak hem bitkisel ürünleri hem de hayvansal ürünleri kullanırlar. Aynı zamanda fareler besin olarak yakaladıkları ufak böcek türlerini de yerler.
Bazı fare türleri ( çatı faresi, lağım faresi ve ev fareleri ) aç kaldıklarında insan ve hayvanların bazı yumuşak dokularını kemirip yerler. Farelerin ağzındaki tükürükler narkoz özelliğine sahiptir. Fareler insan ve hayvanları kemirdiklerinde bu özellikten dolayı hissetmezler. Fareler aynı zamanda ölü hayvan leşlerinden de yiyerek beslenirler.
Fareler bulunduğu ortama bağlı ve beslenmesine bağlı olarak farklı türlere ayrılırlar ve farlı isimler ile bilinirler. Örneğin lağım sularında yaşayan fareler lağım faresi olarak anılır ve tarlalarda ekinler arasında yaşayan farelerde ya tarla faresi ya da ekin faresi olarak bilinir.
Fareler barınmak için yuvalarını genellikle toprağın derinliklerine kazırlar. Ev ortamında bulunan fare evin kenar kuytu bölgesine yuva yapabilir. Bunu anlamak kolaydır eğer evin içinde sıklıkla karşılaşıyorsanız ve evin kenar köşelerinde fare pisliğine rastlıyorsanız o zaman fare evinizde yuva yapmış demektir. Bunu tek çözümü fardır oda en kısa zamanda ilaçlama yapmak ile olur.

Fareler üremesinde diğer haşerelerden farklı olarak canlı yavru doğururlar. Haşereleri genellikle hepsi çoğalmak için yumurta bırakırlar fakat farelerde yumurta bırakma olayı yoktur.
Fareler çiftleştikten sıkıca beslenirler ve yuvalarında yavru bırakmaya çekilirler. Bir fare türüne bağlı olarak yılda 4 - 6 defa ürer ve her üremede 8 - 12 tane canlı yavru doğurur.
Fare yavruları ortamın sıcaklığına bağlı olarak 2 ay içinde gelişir ve ergin hale gelir. Ergin hale gelen fare yavrusu çok iyi beslendikten sonra çiftleşir ve kendine ayrı bir yuva yapar.
Fareler yalnız yaşamayı sevmeyen canlılardır. Topluluk halinde yaşarlar ve besin kaynaklarına birkaç fare veya sürüler halinde saldırabilirler.
Fareler insanlara çok zarar verirler. Bazen insanların besinlerine bazen insanların kendisine zarar verirler.
Tarlalarda olan fareler ve evlerde olan ve ev ortamına gelen fareler insanların besinlerini yerler ve bazı besinleri kemirerek verimsiz, kullanılmaz hale getirirler ve bozarlar.

Haşere ilaçlama servisi olarak olarak tüm Türkiye genelinde haşere ilaçlama hizmetini siz değerli müşterilerimize zarar vermeden sürdürmekteyiz.

Aynı zamanda insanı kemirdikleri ve insanlara hastalık bulaştırdıkları için çok tehlikelidirler.
Fareler insanlara birçok hastalığı bulaştıran canlıların başında gelirler. Hatta öyle ki orta çağda orta Avrupa da yaşayan insanları 4/3 bu canlılar yüzünden ölmüştür. Çin ve Asya ülkelerinin de 14 yy da 100.000.000 milyonlarca insanın ölümüne sebebiyet vermişler. Farelerden insana bulaşan en tehlikeli hastalıklar şunlardır:
Veba hastalığı, Tifüs, verem, lyme, kuduz, salmonella, humma, sodoko, listoriosis, parazit hastalıkları, bağırsak hastalıkları, fare ısırığı, şap hastalığı, grip vb. daha birçok hastalığın temel nedeni bu canlılardır. Bu yüzden ilaçlama çok önemlidir. Firmamız İstanbul İlaçlama, bursa ilaçlama, kocaeli ilaçlama, izmir ilaçlama, ankara ilaçlama adlarıyla bu illerde ilaçlama hizmet vermektedir.

Bu canlılar ile mücadele dünya kurulduğundan beri yapılmakta fakat yapılan müdahaleler ilkel olduğundan, ferdi olarak yanlış yöntemler kullanıldığından, ilaç sanayisinin olmayışı ve teknolojik aletlerin olmaması bu canlılar ile mücadeleyi zorlaşmaktaydı. Fakat gelişen teknoloji ve ilaç sanayisi fareler ile mücadeleyi kolaylaştırdı.
İlaçlama şirketi olarak bu gelişmeleri takip edip en son teknoloji kullanıp etkili ilaçlar ile tüm müşterilerimize bu konuda hizmet sunmaktayız.Şirketimiz haşere ilaçlama alanında Türkiye'nin öncü ve uzman firmaları arasında yer almaktadır.
Farelerin bütün bu zararları yanında birde iyi bir yönü vardır. Farelerin gen yapısı insana benzer bu bakımdan insanlar yerine fareler laboratuarlarda kobay olarak kullanılır. Gelişen ilaç sanayisinde her ilaç defalarca bu fareler üzerinde denenir ve olumlu sonuç alındıktan sonra insanlar üzerinde denenir.
Bu nedenden dolayı fareler insanların çok önemli yere sahiptirler. Farelerden olmasaydı günde 10 bilerce insanlar yanlış ilaç uygulanmasından ölürlerdi ve binlerce insan laboratuarlarda kobay olarak kullanılırlardı.
Bazı toplumlarda fareler besin maddesi olarak kullanılırken bazı ilkel toplumlarda da fareye tapanlar vardır.
Bazı kişiler fare beslemeyi çok sever ve hobi olarak evlerinde kafes içinde fare beslerler. Evlerde beslenen fare türü ve yapısı farklıdır. İnsanların evlerde beslediği fare türü hamster (Mesocricetus auratus) denen fare türüdür.

Fare Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

FARE İLAÇLAMASINDA NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR

1. İlaçlama mutlaka zamanında yapılmalı.
2. İlaçlamada kullanılan ilaçlar mutlaka zararsız ilaçlar olması gerekir.
3. İlaçlamaya giden elemanlar ilaçlama eğiti almış olması gerekir.
4. Fare ilaçlaması tam teçhizat ile profesyonel uygulanmalı İlaçlamada kesinlikle ilaçlara elle temas edilmemeli.
5. İlaçlama yöntemi ve İlaçlar farenin bulunduğu ortama bağlı olarak uygulanmalı.
6.İlaçlamada kullanılan ilaçlar kesinlikle çocukların ulaşamayacağı yerlere bırakılmalı. 
7.Fare ilaçlamadan sonra mutlaka ilaçlama ile ilgili ilaçlama firmasından bilgi alınmalı.
8. İlaçlama sonra mutlaka ilaçlama hakkında gerekli belgeleri alın ve saklayın gerekli olabilir.
9.Fare ilaçlaması için mutlaka ilaçlama şirketi ile çalışın. Kesinlikle bireysel olarak kendiniz ilaçlama yapmayın.
10. Fare ilaçlaması mutlaka fare görüldüğünde yapılmalı aksi takdirde fareler kısa zamanda yuva yapar ve yavrular önlenmesi de güç olur