FARE HAKKINDA SORULAR

1 - FARE NASIL BİR HAŞEREDİR?
Fareler omurgalı hayvanlar içinde incelenen kemirgen bir hayvandır. Vücut yapısı olarak baş, vücut ve kuyruk kısımları vardır. Bedeninin altında 4 adet ayağı bulunur ve kuyrukları ince ve uzun yapıdadır. Besin olarak her türlü yiyeceği yerler ve memeli bir hayvan olup yavrularını süt ile beslerler. Fareler insanların besinine ortak olan ve insanlara birçok zarar veren bir haşeredir. Fareler türüne bağlı olarak farklı ortamlarda bulunabilirler.

2 - FARE İLACI NERDEN ALINIR?
Fare ilaçlamada kullanılan ilaçlar şirketimiz bünyesinde çalışan ziraat mühendisi kontrolünde hazırlanmaktadır. Dışardan alınan ilaçlar hem tehlike saçmakta hem de sağlık açısından güvenli değildir. Bu bakımdan fare ilaçlama yaptırmadan önce ilaçlama şirketlerinden bilgi ve destek alın.

3 - FARELER NASIL İLAÇLANIR?
Yaşam alanında fare görüldüğünde mutlaka ilaçlama istemek gerekir. Bu bakımdan farenin yaşadığı ortam ve fare türü belirlendikten sonra ilaçlama yapılmalı. Tarla faresi ve ev faresi için kullanılan ilaçlar farklıdır. Fare ilaçlamasında kullanılan ilaçlar farenin zevkle yediği yemlerden yapılmaktadır. Eğer fare ortamda yuva yapmış ise ve dış ortamla bağlantısı yoksa sıvı ilaçlar ile bu haşereden kurtulabilirsiniz. Şayet farenin dış ortamla bağlantısı varsa sürekli dışarı gidip geliyorsa kullanılan ilaçlar ve yöntemleri daha başkadır. Ayrıca belirlenen fare tarla faresi ise bu fare için de kullanılan ilaçlar daha başkadır.
Ama unutmamak gerekir fare ilaçlaması için mutlaka ilaçlama şirketlerine danışın ve bu konuda destek alın.

4 - FARELERLERDEN NASIL KURTULABİLİRİM?
Fare ile mücadele çok eski zamanlardan beri farklı şekillerde yapılmaktaydı. Fakat kesinlikle başarılı sağlanamamıştı. Gelişen teknoloji ve ilaç sanayisi ile fareler ile mücadele daha kolay olmuştur. Farelerden kurtulmanın iki yolu vardır. Ya farelerin bulunduğu alanı terk edeceksin ya da fareler ile mücadele edeceksin. Fare ile mücadelede mutlaka profesyonel yardım alınmalı aksine çok ciddi sıkıntılar yaşana bilir. Size bir telefon kadar yakın olan ilaçlama şirketlerine ulaşın ve bu sıkıntılarınızdan kurtulun.

5 - FARELER NE YERLER?
Fareler besin olarak önüne çıkan her türlü maddeyi yerler. Fareler bulunduğu ortama bağlı olarak farklı besinleri tüketirler. Genel olarak fareler ağaçların taze köklerini ve taze kısımlarını, sebzeleri, meyveler, börtü böcek gibi ufak canlıları, ölü hayvan leşlerini, deri eşyaları, insan ve hayvanların yumuşak dokularını olmak üzere her türlü maddeyi yerler. Yani beslenmesinde hem otçul olarak beslenirler hem de etçil olarak beslenirler.

6 - FARELER KEMİRGEN Mİ?
Fareler kemirgen hayvanlar olup buldukları besinleri kemirerek yerler. Farelerin diş yapıları çok sağlam olup buldukları kabuklu maddelerin kabuklarını da büyük ustalıkla kemirerek parçalar ve yerler. Farelerin dişleri kemirme ile aşındığı zaman kendini yenileme özeliğine sahiptirler. Bunun içindir ki en sert mermerleri bile kemirirler ve delerler.

7 - FARELER BESLENMEDE EN ÇOK NE SEVERLER?
Fareler yaşadığı ortama bağlı olarak farlı besinleri yerler. Ama en çok sevdiği yiyecekler arasında hayvansal ürünlerden oluşan yiyeceklerdir. Ayrıca fareler tahıl ve hububat gibi maddeleri zevkle besin olarak tüketirler. Genel olarak fareler ortamda buldukları her şeyi yerler. Fareler tarlada yaşıyorsa besin olarak farklı maddeleri kullanırlar. Şayet fareler lağımda ise beslenmesi daha farklıdır.

8 - FARELER EVCİL HAYVANLARA ZARARLIMI?
Fare haşeresi beslenmek için insan ve hayvanları ısırıp kanını emmez. Fakat fareler aç kaldıklarında insan ve hayvanların kulak, burun ve yumuşak dokularını kemirirler. Ayrıca evde beslenen kuşları ve akvaryum balıklarını da besin olarak tüketirler. Fareler kışın sıcak ortam bulmak için hayvan ağıllarına girerler. Hem yuvası için bu hayvanların kıl tüy ve yünlerini yolarlar hem de hayvanlara verilen yemden tüketip bu besinlerini çalarlar.

9 - Evde Fare Sorunu
Farelerin boyları türlerine bağlı olarak değişmektedir. Aynı türe sahip farelerde dahi boy farklığı yaşanmaktadır bu hem farenin beslenmesine bağlıdır hem de farenin yaşadığı iklim koşuluna bağlıdır. Ev faresinin boyu yaklaşık olarak 8 - 10cm kadardır fakat lağım faresi ve çatı faresinde ise boyları 30cm kadar olabilmekte. Bu yapı tarla faresi ve diğer farelerde daha farklıdır.

10 - FARELER İNSANLARA NE GİBİ ZARARLAR VERİR?
Fareler insanlar için zararlı haşerelerdir ve insana her yönden zarar verirler. Fareler insanın hem besinlerine hem ekinlerine, hem hayvanlarına zarar verirler hem de insana hastalık bulaştırdığı için insanlara çok zararlılar.

11 - FAREYE BİREYSEL OLARAK MÜDAHALE YAPMAK DOĞRUMU?
Fare ilaçlamasında ve fare ile mücadelede mutlaka ilaçlama şirketi ile çalışmak gerekir. Fare ile bireysel mücadele asla etkili sonuç vermez. Fare ile mücadelede mutlaka profesyonel ilaçlama şirketlerinden bilgi ve destek alın. Yoksa ferdi olarak ilaçlama uygulaması yapıldığında kullanılan yanlış ilaç ve ilaçlama yöntemi hem size hem de çevrenize çok zarar verebilir.

12 - FARELER NE KADAR YAŞARLAR?
Farelerin ömrü türlerine ve doğal döngüye ve beslenmesine bağlı olarak değişir. Fakat genel olarak fareler 2 yıl kadar yaşarlar. Fareler bu yaşam süreleri içinde 1002lerce yavru yaparak çok kalabalık bir koloni oluştururlar. Bu için mutlaka fareyi kendi yaşam alanınızda gördüğünüzde ilaçlama şirketlerine ulaşın ve bu haşereden kurtulun. Çünkü fare hem sizin besinlerinize zarar verir hem de sizlere hastalık ve mikrop bulaştırarak zarar verir.

13 - FARELER EVİMİZE NEREDEN GELİRLER?
Fareler evimize doğal ortamdan gelirler. Besin bulamayan bazı fare türleri evlerimize besin bulmak için gelirler. Evimize şıkça gelen fare türleri ev faresi, fındık faresi, çatı faresi ve lağım faresi gibi birçok fare çeşidi insanların yaşam alanlarına gelirler. 
Farelerin insanların evine gelme şekilleri şöyledir.

  1. Açık bırakılan kapı ve pencereden gelirler.
  2. Pis lağım su akarlarından gelirler.
  3. Evleri duvarlarını delerek evlerimize kadar gelirler.

14 - FARELER NASIL ÜRER VE ÇOĞALIRLAR? 
Farelerin üremesi ve çoğalması diğer haşerelerden farklıdır. Çünkü fareler üremede canlı yavru doğururlar. Ve yavrularını süt ile beslerler. Yani fareler memeli hayvanlardır. Fareler türüne bağlı olarak yılda farklı sayıda çoğalırlar ve farklı sayıda canlı yavru doğururlar. Genel olarak fareler yılda 4 - 6 defa doğururlar ve her batımda 6 - 12 adet yavru yaparlar.

15 - FARELER İNSANI NE ZAMAN KEMİRİR?
Bazı fare türleri aç kaldıkları zaman insanlar ve hayvanları kemirirler. Fareler genellikle insanlar ve hayvanların pasif oldukları dönemde ya geceleri saldırırlar ya da doğal afetlerde besin bulamadığında aciz kalmış ve yaralı canlılara saldırırlar. Farelerin ağızlarında ki tükürük salgısı narkoz etkisinde olduğu için insanlar ve hayvanlar bu kemirilme esnasında bunu hiç his etmezler. 

16 - FARELER EN ÇOK NE ZAMAN GÖRÜLÜRLER?
Fareler en çok sıcak havaları severler. Yaz aylarında v sıcak havalarda doğal ortamdan beslenirler ve besinlerini doğal ortamdan toplarlar. Soğuk havalarda ve kış mevsiminde yuvalarına çekilirler ve besin bulmak için insanların yaşam alanlarına yönelirler. İnsanların ektiği sebze ve meyveler yaz aylarına doğal ortamda hep var olduğunda yaz aylarında doğadan bunlarla beslenirler. son baharda hasatların toplanmasından sonra ve kar yağdıktan sonra doğal ortamda yiyeceğin kalmamasından dolayı fareler evlerimize yönelirler ve bizler bu mevsimde daha çok fare görürüz.

17 - FARELER HER DEFASINDA KAÇ YAVRU YAPAR?
Fareler yaşadığı yere, beslenmesine ve türüne bağlı olarak farklı sayıda canlı yavru doğururlar. Fareler yılda ortalama olarak türüne bağlı olarak 5 - 6 defa yavrular ve her defasında 10 - 12 kadar canlı yavru doğururlar. Fareler doğurduklarını yavrularını belli bir zaman süt ile besler ve yaklaşık olarak fare yavruları 2 - 3 ay içinde erginliğe ulaşırlar.

18 - FARELER İNSANI HASTA EDER Mİ?
Farelerden insanlara birçok hastalık bulaşır. Bunların bulaşma şekilleri çok farklıdır. Ya fareler insanların besinlerini yerken besinler üzerinde ki tükürükleri ve dışkılarından gelen mikroplar ile ya direk insanı ısırması ve kemirmesi ile bulaşır ya da fareler üzerinden gelen pire, kene, bit gibi zararlılar vasıtası ile bulaşır.

19 - FARE ISIRIĞI NASIL OLUR?
Fareler besin bulamadı zaman insan ve hayvanları kemirirler ve belli kısımlarını yerler. Genellikle bunu geceleri insanlar uyurken olur.
Ayrıca fareler ile bireysel mücadelede fareler kendisine zarar geldiğini anladığında kendisine zarar veren insan ve hayvanları tırmalar ve dişler.

20 - EV FARSİNİN DİĞER FARELERDEN FARKI NEDİR?
1 - ev faresi yapı olarak ufak yapılı hayvanlardır. Boyları genellikle birkaç cm den 10cm kadardır. Çatı fareleri 20 - 25cm kadarken lağım fareleri de 30cm kadardır.
2 - ev faresi yaşam olarak genellikle insanların yaşadığı alanları tercih ederler. Lağım faresi ise yaşam alanı olarak lağım sularını ve tarla faresi ise ekinler arasında yaşarlar.
3 - ev faresi sürekli beslenmek için evlerdeki mevcut gıdaları kullanırlar. Fakat diğer fare türleri aç kaldıklarında insanların yaşam alanlarına gelirler.

21 - BÖCEK İLE FARE İLACI AYNI MI?
Böcek ilaçlamada kullanılan ilaçlar ile fare ilaçlama da kullanılan ilaçlar farklıdır. Böcek ilaçlamada genellikle sıvı ilaçlar kullanılırken fare ilaçlamada genellikle fare yemi şeklinde zehirli yemler kullanılmaktadır.

22 - FARE İLAÇLAMADA KULLANILAN İLAÇLAR NASIL OLMALI?
Fare ile mücadelede kullanılan ilaçlar farenin yaşadığı alana göre seçilmelidir. İlaçlar mutlaka ziraat mühendisi kontrolünde hazır hale getirilmeli ve ilaçlama yapan eleman mutlaka ilaçlama konusunda eğitim almış olması gerekir. İlaçlamada kullanılan ilaçlar kesinlikle insanlara zarar vermeyen cinsten olmalı.
Fare ilaçlamada; ilaçlama şekli farenin türüne bağlı değişmektedir.

23 - KAPAN KULLANMAK FARE İÇİN YETERLİMİ?
Farelerden kurtulmak için kapan kullanmak asla yeterli değildir. Çok basit bir yöntemdir ve yetersizdir. Gelişen teknoloji ve ilaç sanayi ile yeni aletler ve etkili ilaçlar bu haşereyle mücadeleyi kolaylaştırmaktadır.

24 - FARE İLAÇLAMADA İSTASYON NEDEN KULLANILIR?
Fare istasyonu farelerin evlere ve iş yerlerine geldiği ve yoğun olarak dolaştığı bölgelere kurulur. Fare istasyonları yanlardan giriş ve çıkışları olan delikli bir kutu şeklindedir. Bu istasyonlar içindeki fare ilaçları diğer hayvanlar tarafından kullanılmasını engeller ve ilacın dış etkilerden etkilenmesini önler.

25 - FARELERİN BAŞKA HANGİ ADLARI VARDIR?
Fareler isimlendirilirken kesinlikle kitaplardaki isimleri ile adları söylenmez. Halk arasında farklı isimler ile bilinirler. Fare için halk arasında kullanılan isimler Fare, keme, sıçan, sırça, mere, çırdon, cardın, mışk gibi isimler ile bilinirler.

26 - HER İLAÇLAMA FİRMASI FARE İLE MÜCADELEDE PROFESYONEL Mİ?
Her fare ilaçlaması yapan firma, fare ilaçlamasında profesyonel değildir. Biz şirket olarak 1990'lı yılardan beri yasal olarak bu hizmeti sunmaktayız. Kesinlikle ilaçlama yaptıracağınız zaman ilaçlama şirketinin belgelerini alın ve ilaçlama firmasını araştırın