EV FARESİ

ev faresi EV FARESİ

Ev faresi yapı olarak çok küçük hayvanlardır. Bunların boy ve yapıları yaşadığı iklim koşuluna ve beslenmesine bağlı olarak değişir. Ev fareleri küçük yapılı olup genellikle boyları 10cm geçmez. Sıcak havalarda evlerin içleri pek gelmeyen fakat kış aylarında ve soğuk havalarda ev ortamına yerleşerek insanların besinine ortak olan hayvanlardır. Ev fareleri besin olarak evde buldukları her türlü besinleri yerler. Ev fareleri evdeki hem bitkisel gıdaları yerler hem de hayvansal gıdaların hepsini kullanırlar. Bazen evdeki deri elbiseleri kemirirler bazen de evdeki börtü böcek dediğimiz ufak böcekleri yerler. Yani açıkta bırakılan her türlü maddeleri besin olarak tüketirler. Hatta evdeki sabunları, diş macunları ve hayvansal ürünlerden yapılan her türlü eşyaları kemirerek yerler.

Ev fareleri iyi beslendiğinde 2 ayda bir yavru doğurur ve her defasında 10 -12 kadar yavru doğururlar. Ev fareleri yavrularını büyük bir titizlikle süt ile beslerler ve 2 - 3 ay içinde yavrular erginleşir. 

Fareler insanlara en çok hastalık bulaştıran hayvanlardır. Fare türleri arasında insana en çok ev faresi hastalık bulaştırır. Çünkü insanların yaşam alanlarında en çok ev faresi bulunur.

Ayrıca ev faresi olarak adlandırılan ve insanlar tarafından evlerde beslenen fare çeşitleri de vardır. Özellikle en çok beslenen fare türü hamster denen fare türüdür. Birçok insan bu fareleri evlerde hobi olarak beslerler. Amerika ve Avrupa ülkelerin de hamster denilen fareler insanlar tarafından yenilir ve bunlar için özel yetiştirme yerleri vardır.Hatta bu fareler Amerika da ve Avrupa da hamburger hamburger salonlarında zevkle tüketirler.


Ev fareleri ile mücadele etmek ve ev faresi ilaçlamak çok önemlidir. Çünkü insana bulaşan en tehlikeli hastalıklar fareler ile olmaktadır. Evde ve yaşam alanınızda fare gördüğünüzde mutlaka ilaçlama şirketlerinden ilaçlama desteği alın.