Cum. Tem 23rd, 2021

Farelerin özellikleri ve ilaçlama yöntemleri

farelerin-özellikleriFarelerin Özellikleri

Fareler diğer haşere türlerinden farklı bir yapıya sahiptir. Beslenmeleri ve yaşam biçimleri bakımından daha gelişmiş özellik gösterirler.

Fare ile mücadelede basit ilaçlama uygulamalarından kaçınılmalı, profesyonel fare ilaçlama servisleri ile görüşüp yardım alınmalıdır.Fareler elastik vücut yapısına sahip olduğu için her alandan geçebilme özellikleri vardır. Boyutlarının üçte biri kadar olan alanlara bile girebilirler.

Fareler keskin bir diş yapısına sahiptir. Mermer gibi sert cisimleri dahi kemirebilirler. Kemirdikçe dişleri kendini yeniler. Kemirme özellikleri ile maddi kayıplara sebep olurlar. Bu zararlı canlılardan kurtulmak için mutlaka uzman kişilere ilaçlama yaptırmak gerekir.

Fareler hepçil beslenen canlılardır. İnsanların yaşam alanlarına yiyecek bulamadıkları zaman girmektedir. Temiz olmayan alanlarda dolaşan fareler insanların bulunduğu mekanlara girdiğinde bakteri ve mikrop yayılmasına sebep olur ve beraberinde sağlık problemlerine yol açar. Fareler doğurarak çoğalırlar. Bir yılda ortalama 30 yavruları olur.

Fare İlaçlama Yöntemleri

Fare ilaçlama insanlara ciddi zararlar veren bu canlılardan kurtulmak için başvurulacak en etkili yoldur.Fare ilaçlamaları sıvı, jel ve fare istasyon kurulumu türlerinde uygulanır.Sıvı ilaçlama, profesyonel makinelerle uygulanan yöntemdir.Jel ilaçlar, farelerin dolaştığı alanlara küçük parçalar halinde bırakılan zehirli yemlerdir.Fare istasyonu ise kapalı kutulara zehirli yem bırakılması sonucu uygulanır.

Tüm ilaçlama yöntemlerinde kullanılan ilaçların kalitesi son derece önemlidir. Bireysel yöntemler sonuç vermeyeceği için ilaçlama şirketlerinden yardım alınmalıdır. Kaliteli fare ilaçlama şirketlerinin Sağlık Bakanlığınca onaylı çalışma izinleri bulunur. İlaçlama yaptırmadan önce şirketler hakkında bilgi sahibi olmaya dikkat edilmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir