Çar. Eki 27th, 2021

Fareden kurtulmanın yolları

fareden-kurtulmanın-yolları

 

Farelerin insanlara doğrudan ve dolaylı olarak zararları vardır. İnsanların besin kaynaklarına bazen de insanlara zarar verebilirler. Eğer yeteri kadar besin bulamazlarsa insanlara saldırabilirler. Açıkta buldukları yiyecekleri tüketirken bu besinlerin üzerine salya ve dışkı bırakarak insanlara hastalık bulaştırırlar.Fareden kurtulmak için fare ilaçlama yöntemleri uygulanır.

İstasyon Metodu

Fare mücadelesinde en sık uygulanan yöntemdir. İstasyona fare zehirleri yerleştirilir. Zehri yiyen fare iç kanama geçirerek ölür. Alanda görülen farelerin istasyona girmeme ihtimali çok azdır. Kullanılan zehir cezbedici özelliğe sahiptir. Bu işlem uzman ekipler tarafından uygulanmalıdır.

Canlı yakalama istasyonu

Bu yöntemde fare yakalama istasyonuna fareyi cezbedecek bir yem ya da gıda konulur. İstasyona giren fare buradan tekrar çıkamaz. İstasyona giriş yeri vardır ancak çıkış yeri yoktur. Bu yöntemle fare istasyona canlı hapsedilmiş olur.

Yapışkan tuzak metodu

Bu yöntemde kemirgenleri kendine çekecek özellikte bir koku içeren yapışkan levhalar kullanılır. Fareler kokuyu algıladığında karşı koyamayıp tuzağa yönelip yapışacaktır. Yapışkan zehirler genelde dolap altlarına, kuytu köşe alanlara farelerin gezine bileceği tahmin edilen bölgelere konulur.

Yem uygulama metodu

Blok, pasta ve pellet adı verilen fare yemleri açık alanlara bırakılır. Zehirli yemi fark eden fare yemi tükettiği zaman ölür. Kazan dairesi, kömürlük, lağım alanları gibi istasyon kurma ihtimali düşük olan bölgelerde direk uygulanır.

Birçoğumuz fareler ile basit yöntemlerle mücadele ettiğimiz için çoğu zaman istediğimiz sonuçları alamayız. Küçük sorunların büyüyüp büyük sorunlara dönüşebileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple fare ilaçlama şirketlerinin yardımına başvurulmalıdır.

2 thoughts on “Fareden kurtulmanın yolları

 1. Merhaba , Fareleri öldürmeden evden yada olduğumuz ortamdan uzaklaştırma yöntemleriniz nelerdir , buna benzer bir ilacınız var mıdır ?
  Kullandığınız ilaçların etkileşimi ne şekilde olmakta ? Fare kullanılan ilacı yedikten ne kadar sonra ölmekte ve ne şekilde ölmekte ?
  Konu hakkında bilgilendirmenizi bekliyorum.
  İyi çalışmalar.

  Ahmet YILMAZ

  1. Merhaba Ahmet bey,
   İletişim bölümümüzden çağrı merkezimize ulaşabilir detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir